Orzechy nerkowca – zdrowa alternatywa dla słodyczy

W poszukiwaniu zdrowych przekąsek do pracy natchnęłam się w sklepie na orzechy nerkowca. Szczerze mówiąc ich smak jest mi obcy do tego stopnia, że nie używałam tych produktów w mojej kuchni. Miała okazję spróbować kiedyś kilka orzechów, ale ich smak jakoś nie utkwił mi w pamięci. Postanowiłam na nowo go poznać, bo tym smakołykom przepisywane są właściwości zdrowotne. Dziś o tym, dlaczego warto jeść orzechy nerkowca.

Tropikalne orzechy

Nerkowce to owoce drzewa rosnącego w Ameryce Południowej, a dokładniej w Brazylii. Nadnercze owocuje każdego roku, zwisają z niego orzechy, które mają nerkowaty kształt. W skorupce znajduje się olej o silnych parzących właściwościach. Ich środek jest bardzo delikatny, słodki, nieco przypominający smak migdała. Nerkowce uważane są przez wielu za najsmaczniejsze wśród wszystkich orzechów tropikalnych.

Właściwości zdrowotne

W każdych orzechach znajduje się moc witamin i minerałów, dlatego warto jeść je każdego dnia. To świetna alternatywa dla batonika do kawy w pracy. Chrupiące orzechy warto mieć w biurkowej szufladzie, bo zawierają dużo białka, magnezu, żelaza, cynku, witamin (C, E, K, B) oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. Owoce nerkowca są zdrowym składnikiem diety odchudzającej, ponieważ zawierają białko, które może być prostym zamiennikiem dla białka zwierzęcego. Wystarczy garść orzechów dziennie, by zminimalizować uczucie głodu. Regularne jedzenie nerkowców wpływa korzystnie na przemianę materii, a ostatnie badania dowodzą, że mogą być skutecznym leczeniem na cukrzycę typu 2. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do jedzenia nerkowców.

Nerkowce w kuchni

Można jeść na wiele sposobów: solone, prażone, surowe lub oblane w czekoladzie. Póki co próbowałam dwóch pierwszych metod przyrządzenia tych orzechów. Dzięki temu, że mają oryginalny smak, warto dodawać je do sałatek z rukolą i pomidorami lub z rukolą, awokado i słonecznikiem. W różnych wariantach są dobrym składnikiem potrawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *