Kupujemy sokownik parowy

Przez wiele lat nie mogłam się przekonać do robienie domowych przetworów na zimę. Bo to czasochłonne. Bo cukier drogi. Bo się nie opłaca. Takie myśli chodziły mi po głowie, gdy zastanawiałam się, co zrobić z owocami, które dostałam ze wsi. Ostatecznie wszystko mroziłam. W tym roku postanowiłam po raz pierwszy przygotować domowe soki z malin. Są niezastąpione podczas przeziębnie. Przygodę z sokami rozpoczęłam od zakupu AGD, które ułatwi przygotowanie domowych przetworów. Poniżej zebrałam kilka informacji na temat sokowników dostępnych na rynku. Może się Wam przyda.

Wybór padł na sokownik parowy. Urządzenie to nic innego, jak garnek ze stali nierdzewnej, który ustawia się na kuchence podczas przygotowania soku. Składa się z trzech naczyń: dolnego, środkowego i górnego. Naczynie środkowe posiada perforacyjny komin, doprowadzający parę oraz kranik, którym odprowadzany jest sok. Natomiast naczynie górne ma perforacyjne dno oraz zaślepkę do komina, co sprawia, że sok nie spływa na gotujące się wody.

Domowe sokowniki możemy kupić o różnej pojemności – od 5 do 15 litrów. Jeżeli często robimy przetwory, to warto zainwestować w garnek o największej pojemności. Proces powstawania soku w urządzeniu zależy od miękkości owoców oraz mocy energii. Gdy gotujemy sok na kuchence gazowej, to czas oczekiwania może wynosi około 30 minut, gdy mowa o malinach. Większość sokowników można używać jako urządzenia do gotowania na parze, wystarczy tylko zdjąć tylko dolne i górne naczynie.

Ceny sokowników wahają się od 100 do 300 złotych. Najtańsi producenci tych garnków to Florina i Ambition, zaś najdrożsi to Gerlach i Cepter. W każdej kuchni przydadzą się z pewnością naczynia ze stali nierdzewnej, bo posłużą przez lata, niekiedy nawet kilku pokoleniom.

Sokownik to urządzenie rodem z PRL-u. Dziś przeżywa drugą młodość, bo doceniony został za prostotę, funkcjonalność oraz przede wszystkim możliwość przygotowania w nim domowych i naturalnych przetworów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *