Kupujemy płytę gazową

Mimo że popularne są płyty indukcyjne i ceramiczne, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na jej zakup z różnych względów. Należę do tego grona, dlatego chcąc nie chcąc zdecydowałam się na płytę gazową. Choć są mniej „chodliwe” na rynku sprzętu AGD, to ich wybór przyprawia o zawrót głowy. I nie mam na myśli tylko ogromną gamę producentów płyt gazowych. A przede wszystkim jest powierzchnię.

Płytę gazową można połączyć w bloku albo do gazu ziemnego albo go butli. Oczywiście wygodniej jest, gdy możemy wybrać możliwość pierwszą. W końcu taka butla zajmie trochę miejsca w szafce i  jest też niebezpieczna dla dzieci. Faktem jest jednak to, że płyta gazowa jest o wiele tańsza w eksploatacji i zakupie niż indukcyjna. Za około 200-300 złotych kupimy już dobrej jakości płytę, na której możemy przygotowywać posiłki. Płyty gazowe mają coraz lepsze wzornictwo i są coraz bardziej bezpieczne. Istnieje możliwość zakupienia płyty posiadającej zabezpieczenie przeciwpyłowe.

Materiał

Na rynku znajdziemy modele emaliowane, ceramiczne, stalowe i ze szkła. Największą popularnością cieszą się te ostatnie. Równie często kupowane są płyty stalowe. Do lamusa odchodzą natomiast akcesoria ceramiczne. W nowoczesnym stylu kuchni dobrze odnajdzie się płyta szklana. Ma jednak sporo wad, m.in. czyszczenie i jej pielęgnacja. Gdy jest czarna, jest szczególnie trudna w utrzymaniu porządku. Najczęściej wybieramy płyty ze stali nierdzewnej, są wytrzymałe i atrakcyjne. Uwaga! O dobrym wyglądzie płyty decyduje detergent, którym będziemy czyścić jej powierzchnię. Wybierajmy takie, które dedykowane są stricte do danego materiału.

Ilość palników i ruszt

Najczęściej spotykane są płyty gazowe czteropalnikowe. Na rynku znajdziemy również modele trzy lub pięciopalnikowe. Warto  zwrócić uwagę również na ruszt. Polecam dzielony na dwie części, bo jest łatwiejszy w czyszczeniu. Zdecydowanie mniej stabilne i mało wygodne są płyty, które posiadają ruszt dla każdego palnika, choć wygląda to dość efektownie. Do wyboru mamy ruszty żeliwne i emaliowane.

Kupując płytę gazową, warto zwrócić uwagę, czy posiada zabezpieczenia na pokrętłach przed dziećmi, tj.blokady oraz czy została wbudowana opcja zapalarki. Z pozoru błahe dodatki, a jakże ułatwiające codzienne funkcjonowanie w kuchni:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *