Jak usuwać zabrudzenie z drewnianej deski do krojenia?

Nie ulega wątpliwości, że najlepsza dla zdrowia jest drewniana deska do krojenia. Na rynku artykułów z wyposażeniem kuchni znajdziemy również deski plastikowe, deski szklane i deski granitowe. Najbardziej popularne w polskich domach są jednak akcesoria z drewna. O tym, jak je czyścić, aby pozbyć się brudu i przede wszystkim baterii, przeczytacie poniżej.

Siedlisko bakterii

Czy wiecie, że deski nieczyszczone w odpowiedni sposób są siedzibą znacznie wielu więcej baterii niż na deskach klozetowych? Co więcej – niektóre szczepy bateryjne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, np. E-coli. Mogą być przyczyną wielu chorób, np. zatruć pokarmowych. Ważne jest zatem umiejętne czyszczenie desek każdego dnia bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane.

Czyszczenie drewnianych desek na kilka sposobów

czyszczenie-deski-do-krojeniaDrewniane deski znacznie szybciej pochłaniają zapachy niż plastikowe i szklane. Musimy zatem w szczególny sposób dbać o ich czystość, zwłaszcza po przygotowaniu surowych mięs i ryb. Nie zawsze wystarczy ciepła woda i dobry płyn do mycia. Czasami konieczne będzie wykonanie kilku domowych trików. Np. zamiast gąbki do mycia naczyń możemy użyć połówki cytryny, którą szorujemy dokładnie deskę. Zabieg ten z pewnością jest dobrą metodą na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz usunięcie wszystkich przebarwień, np. powstałych pod wpływem kwasów owocowych.

398041ce7bff2817c8052553e8a75669Warto także wypróbować czyszczenie deski wodą z octem w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu po rybie. Możemy także wykorzystać sól, którą sypiemy na drewnianą powierzchnię i przecieramy cytryną. Taki „peeling” wygładzi i rozjaśni drewno. Papkę tę należy spłukać ciepłą wodą. Warto pamiętać o tym, by na koniec olejować deskę, używając np. oliwy z oliwek lub zwykłego oleju. Taki zabieg chroni drewno i przedłuża jego żywotność.

Uwaga! Nie należy myć drewnianych desek w zmywarce! Nie powinno się również moczyć takich akcesoriów kuchennych w wodzie i doprowadzać do takiego stanu, w którym przez długi czas deska jest mokra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *