Jak perfekcyjnie wyczyścić zlewozmywak?

Zlewozmywaki emaliowane odeszły do lamusa. Od kilku lat prym wiodą zlewozmywaki ze stali nierdzewnej oraz nieco mniej – zlewozmywaki ceramiczne. Jeżeli są regularnie pielęgnowane, mogą być prawdziwą ozdobą kuchni. Co więcej – posłużą na lata. Utrzymanie zlewu kuchennego w dobrej formie nie jest ani czasochłonne, ani drogie, ani trudne. Kluczowy wydaje się wybór odpowiednich artykułów chemicznych, dostosowanych do rodzaju tworzywa. Poniżej skuteczne sposoby na wyczyszczenie zlewu ze stali oraz z ceramiki.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Do codziennej pielęgnacji powierzchni zlewu można użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Skuteczniejszymi środkami myjącymi będą jednak mleczka i inne preparaty chemiczne, np. marki Aro. Po każdym wyczyszczeniu zlewu, powierzchnię najlepiej opłukać ciepłą wodę, a nawet wytrzeć zlew do sucha. Dzięki temu zapobiegniemy powstaniu nieefektownym zacieków, które często pojawiają się na powierzchniach ze stali nierdzewnej. Starajmy się nie używać bardzo żrących i silnie działających artykułów chemicznych, bo mogą uszkodzić powłokę. A do samego czyszczenia wybieramy delikatne gąbki i ściereczki z mikrofibry. Niech skrobaczki i druciane myjki zostaną wyrzucone w kąt. Gdy na zlewie gromadzi się silny osad kamienia, warto sięgnąć po naturalne metody i wypróbować wyczyszczenie tej powierzchni za pomocą wodnego roztworu z octem. Całą powierzchnię zlewu polecam raz na jakiś czas natłuścić olejem roślinnym, potem oczywiście trzeba wyczyścić ją do sucha.

Zlewozmywak ceramiczny

Ceramika uchodzi za jeden z najtrwalszych materiałów. Może dlatego zlewy ceramiczne są wciąż tak drogie na rynku z wyposażeniem do kuchni. Wśród wielu zalet, jakie mają te rodzaje zlewozmywaków, wymienia się odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania – tego niestety nie powiemy o zlewozmywakach stalowych. Ich pielęgnacja nie jest trudna i wymaga od nas jednego – systematyczności. Nie jest w tym odkrywczego, że należy je oczyszczać z pozostałości z jedzenia i obierek warzywno-owocowych. Do mycia trzeba stosować  łagodne środki chemiczne. Uwaga na proszki do czyszczenia, które mogą porysować zlew!

I na koniec babciny sposób na udrożnienie rur wychodzących spod zlewozmywaku: należy wsypać do nich trochę sody oczyszczonej i zalać wrzątkiem. To o wiele skuteczniejsza metoda niż niejeden środek żrący typu Kret.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *