Jak dbać o meble lakierowane?

Bardzo popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym w wielu kuchniach są lakierowane fronty mebli. Nic dziwnego, że błyszczące płyty MDF zyskały rzesze miłośników, bo wyglądają szalenie nowocześnie, estetycznie i nieskazitelnie czysto, ale tylko na pierwszy rzut oka. Kto posiada fronty lakierowane, ten wiem o czym mówię. Na tego typu meblach bowiem widać wszystkie zabrudzenia, zarysowania i odbite palce. Przy codziennym użytkowaniu meble te szybko tracą swój blask. Jak je pielęgnować, by przez lata cieszyć oko ich widokiem? Oto kilka moich porad.

Mydło – stary specyfik na każde zabrudzenie

Wielu z Was będzie poszukiwało idealnych artykułów chemicznych, które sprawią, że zabrudzenia znikną raz na zawsze. Muszę Was przekonać, że najtańszym i przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem na zabrudzenia jest woda i mydło. Warto przygotować mydlaną wodę z dodatkiem amoniaku. Następnie należy zmoczyć w niej wilgotną szmatkę (najlepiej wykonaną z mikrofibry) i przetrzeć zabrudzenia obecne na meblach. Uwaga! Mimo trudnych zabrudzeń, nie wolno szorować frontów ani szorstką szczotką ani ostrym zmywakiem. Rysy i nieestetyczne pozostałości będą widoczne, jak murowane. Następnie należy meble zmyć ponownie bardzo wilgotną szmatką i  wytrzeć do sucha.

Tajemnicze działanie wosku samochodowego

Jeżeli od niedawno cieszycie się widokiem nowych mebli, pomyślcie, by na początek dokonać ich konserwacji. W tym celu zastosujcie wosk samochodowy. Wystarczy przetrzeć szmatką każdy front, by zauważyć, jak mat błyszczy się i mieni. Gdy wosk wyschnie, należy delikatnie wypolerować meble. Warto wybrać wosk pszczely do czyszczenia drewna.

Uwaga! Meble lakierowane warto polerować każdego dnia. Nie zaniedbujcie tej czynności, zwłaszcza gdy posiadacie fronty w kolorze białym, czarnym czy czerwonym. Na tego rodzaju kolorach z daleka widać nawet najmniejszą plamkę czy zaciek. Jedyna recepta na zadawaną kuchnię, to regularność i systematyczność w pielęgnacji. Przekonajcie się sami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *