Dobre wino z Australii

Nieziemsko oryginalne i wytworne smaki win oferuje Australia. Kto raz zasmakował nieskazitelnego napoju Dionizosa, ten będzie chciał wracać do jego aromatu i woni bez końca. Bo takie są wina Australii – mają w sobie nutkę delikatności połączoną z aromatem świeżych winogron dojrzewających w gorącym słońcu kontynentu. Przyjrzyjmy się smakom Południowej i Zachodniej Australii, zajrzyjmy do winnic w Victrorii i Nowej Zelandii. Nasuwa się jeden wniosek – wina białe królują na stołach Australijczyków. Dlaczego? Bo są szalenie owocowe, świeże i bardzo charakterystyczne. Sprawdźcie moje propozycje na deser, obiad i na kolację!

Chardonnay do obiadu
Nie ma chyba lepszego wina do mięsa jak klasyczne wytrawne chardonnay dojrzewające w winnicach Południowej Australii. Idealnie pasują do dań z drobiu, stanowią dobry dodatek do dań według przepisów kulinarnych Kurta Schellera. Możemy podawać je schłodzone (najlepiej do temperatury 8 stopni Celsjusza). Wina australijskie dobrze smakują podane z rybą i owocami morza. Dla mnie jednak są kropką nad „i” podczas celebrowania rodzinnego obiadu niedzielnego.

świat białych win Australii

świat białych win Australii

Orzeźwiające na imprezę na kolację
Wina z Nowej Zelandii są jedyne w swoim rodzaju, bo czuć w nich lekką nutkę dekadencji, odrobinę świeżość i ciepły powiew oceanu. Dobre wina pochodzące ze szczepów blanc charakteryzują się aromatem agrestu i owoców egzotycznych takich jak mango, marakuja i awokado. Orzeźwiające smaki win idealnie komponują się podczas uroczystej kolacji z sałatką, szparagami, a nawet kozim serem.

Wyjątkowe lekkie wina Colombard
W Zachodniej Australii położone są winnice produkujące szalenie lekkie i aromatyczne wina z delikatnym aromatem owoców cytrusowych i egzotycznych. Świat win z tego regionu to bogata galeria smaków powstających ze świeżych win wytrawnych (oczywiście białych).

W hurtowni spożywczej znajdziemy takie roczniki jak: The Red Muller, Generation czy Grenache, Shiraz, Mataro. Polecam wszystkim Pinot Noir (dostępne w hurtowni win za około 20 zł) – to moja propozycja na uroczysty obiad i odświętną kolację. Idealnie pasuje na wieczór filmowy i popijawę z przyjaciółmi. Jednym słowem wino the best!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *